STOMATITÍDA

Stomatitída alebo afty sú v populácii veľmi bežné postihnutia ústnej sliznice. Ide o výsev menších slizničných defektov veľmi podobných vriedkom. Vyskytujú sa samostatne alebo v skupinách. Postihnutá je vždy iba nezrohovatená sliznica úst, teda najmä spodina a hrany jazyka, sliznice pier a líc a mäkké podnebie. Afty sa nikdy, na rozdiel od oparu (herpes), nevyskytujú na pere zvonka úst. Prejavujú sa ako malé okrúhle slizničné defekty, ktoré sú jasne ohraničené od okolia, majú začervenaný lem a belavú či sivastú spodinu. Ich hojenie trvá väčšinou 7-14 dní, po ktorých vymiznú bez trvalých následkov. Konkrétna príčina aftóznej stomatitídy ešte stále nie je presne určená. Za vyvolávajúce faktory sa uvádza znížená imunita, hormonálna nerovnováha a spojitosť s menštruačným cyklom, deficit vitamínov či stopových prvkov, stres, trauma, ale aj genetické predispozície.

Definícia a etiológia

Príčinou stomatitídy sú najčastejšie infekcie vírusového pôvodu. Z tohto dôvodu postihuje toto ochorenie najčastejšie deti, ktorých imunita ešte nie je dostatočne vyvinutá. Aj preto prekoná aftóznu stomatitídu až približne 50 % detí do veku 3 rokov. Problémom je aj to, že deti ešte v tomto veku nemajú vypestované hygienické návyky, a tak si do úst často dávajú rôzne znečistené predmety či napríklad hračky, ktoré im predtým spadli na zem.

Klinický obraz

Počas prvých 2-3 dní od nástupu ochorenia môžeme u dieťaťa spozorovať príznaky ako vysoké horúčky, nechutenstvo či únavu. Po 3 dňoch sa pridávajú aj začervenané ďasná či povlak na jazyku. Následne sa v ústach začnú tvoriť bolestivé pľuzgieriky, ktoré praskajú, a tým sa v ústnej dutine šíria ďalej. Býva ich veľa, najčastejšie sa nachádzajú na vnútornej strane líc, na podnebí, na jazyku či na spodnej pere (tabuľka Formy aftóznej stomatitídy ).

Tabuľka 6 Formy aftóznej stomatitídy

TypPrejav
MinorJe najčastejšia. Pľuzgieriky a vriedky sú bolestivé, belavé, okrúhle, s červeným lemom, veľkostne sa pohybujúce medzi 2-5 mm. Často sú zhluky pľuzgierikov viacpočetné. Táto forma sa hojí od začiatku ochorenia do 1-2 týždňov.
MajorTáto forma je pomerne vzácna. Vriedky sú väčších rozmerov, hlbšie a veľmi bolestivé. Liečba tejto formy trvá dlhšie, približne 4-6 týždňov.
HerpetiformisPľuzgieriky sú usporiadané do zhlukov a sú mnohopočetné.

Zdroj: Kosztyuová 2010

Diagnostika

Diagnostiku ochorenia značne sťažuje obmedzená schopnosť dojčiat a detí presne opísať svoje symptómy, je preto založená na objektívnom fyzikálnom náleze v dutine ústnej a sprievodných príznakoch.Súčasti diagnostiky sú:

  • anamnéza,
  • klinické prejavy ochorenia,
  • fyzikálne vyšetrenie,
  • objektívny nález áft v dutine ústnej a na perách,
  • zhodnotenie výsledkov laboratórnych vyšetrení.

Komplikácie

Afty v ústach sú veľmi bolestivými a nepríjemnými v akejkoľvek oblasti ústnej dutiny, predovšetkým na jazyku. Tu totiž dokážu úplne znemožniť prijímanie nielen potravy, ale aj tekutín. V tomto prípade je dieťaťu potrebné často núkať aspoň tekutiny, a to buď za pomoci slamky alebo lyžičkou. Pri závažnom priebehu však aj u väčších detí hrozí dehydratácia a preto je možná aj hospitalizácia.

Režimové opatrenia

Režimové opatrenia hospitalizovaného dieťaťa závisia od jeho aktuálneho zdravotného stavu. U dieťaťa je dôležité zabezpečiť pokoj na lôžku, eliminovať fyzickú a psychickú námahu v súvislosti s odmietaním stravy a prípadnou infúznou terapiou. U vekovo najmenších a nepokojných detských pacientov je v prípade podávania liečby intravenóznym spôsobom nevyhnutná ich fixácia v oblasti horných a dolných končatín. Dôležitou súčasťou režimových opatrení je dostatočný príjem tekutín a vlažnej nedráždivej tekutej alebo kašovitej stravy. Strava je doplnená o vitamíny skupiny B a C.

Monitoring zdravotného stavu

  • monitorovať klinické prejavy ochorenia zvýšená telesná teplota, horúčka, malátnosť, vracanie, nechutenstvo, nepokoj, dráždivosť, poruchy spánku)
  • monitorovať stav slizníc a kože v okolí úst,
  • monitorovať fyziologické funkcie (P, D, TK, TT) a stav vedomia,
  • monitorovať príjem stravy a tekutín,
  • sledovať príznaky dehydratácie,
  • monitorovať psychický a celkový stav dieťaťa.

Farmakologická a nefarmakologická liečba

Afty v ústach sú veľmi nepríjemné aj pre dospelých, nieto ešte pre deti. Preto je mimoriadne dôležitá včasná intervencia, a čo najskoršie nasadenie účinnej liečby. Tá je väčšinou lokálna, čo znamená, že liečivá sa väčšinou nanášajú priamo na pľuzgieriky. Pri liečbe aftóznej stomatitídy sa však uplatňujú aj výplachy ústnej dutiny harmančekom či repíkom. Ďalšou možnosťou liečby je použitie pomerne nových prípravkov ako je Aloclair sprej alebo gél, poprípade Tantum Verde sprej. Teploty alebo horúčky sa znižujú pomocou antipyretík. Veľmi účinné je aj zvýšenie príjmu vitamínov B (vitamíny B12, B6 a B9) alebo vitamínu C (prípravky určené špeciálne pre deti).

V priebehu ochorenia je tiež nutné pozmeniť formu stravy. Tá by mala byť kašovitá až tekutá , skôr chladnejšieho rázu a čo je dôležité, nedráždivá . Stravu aj tekutiny je najlepšie podávať po lyžičkách. Choré dieťa by malo potravu čo najmenej hrýzť a nemalo by jesť ani piť nič horúce. Dôležitý je tiež dostatočný pitný režim – tu pozor na kyslé šťavy a iné tekutiny, ktoré by mohli bolesť zhoršiť.

Ak ide o ťažší priebeh ochorenia, je nevyhnutné podávanie antibiotík (najmä u deti imunitne oslabených) k zabráneniu vzniku druhotnej infekcie) a často aj protivírusových liekov.

Uspokojovanie potrieb pacienta

Sestra zabezpečuje uspokojovanie bio-psycho-sociálnych potrieb dieťaťa s prihliadnutím na jeho aktuálny zdravotný stav, vek, psycho-motorický vývin, sebestačnosť a prítomnosť rodiča pri hospitalizácii dieťaťa.  

Dietetické opatrenia

Podávame stravu primeranú veku dieťaťa, s vyradením potravín bohatých na korenie, potravín, ktoré sú príliš horúce alebo studené, zložiek, ktoré sú príliš kyslé. Na druhej strane je lepšie zaradiť viac ovocia a zeleniny do každodennej stravy , najmä ak je bohatá na vitamín C, železo, vitamín B a kyselinu listovú. Strava nesmie byť dráždivá. Výhodou u malých detí je aj dojčenie, pretože dojčené deti sú pri tejto chorobe mrzuté, ubolené a majú väčšiu tendenciu byť stále pri mamičke a byť dojčené. Dojčením sa im dostávajú potrebné tekutiny.

Rehabilitácia

Ochorenie si rehabilitáciu väčšinou nevyžaduje.

Edukácia pacienta

Edukácia dieťaťa a jeho rodičov je zameraná na preventívne opatrenia, akými sú racionálna výživa s adekvátnym prísunom vitamínov a tekutín a hygienické opatrenia.